drevene_sperky_czech_wooden_jewelry

Jak jsme dali výpověď… – 2. část

Minule jsme psali o tom, jak jsme dali výpověď a proč. Slíbili jsme, že sepíšeme nejčastější reakce na naše rozhodnutí a to, jaký je náš postoj k nim.

Na začátku bychom chtěli říct, že žádná myšlenka není špatně a každá reakce našeho okolí nám jen odráží to, z čeho máme sami někde uvnitř ještě pořád strach, jsme si toho vědomí. Smyslem tohoto textu není vychloubání nebo poukazování na neodůvodněné reakce, ale zpětný pohled na to, co předcházelo našemu „kroku do neznáma“ a pozvání ke sledování naší další cesty – třeba se v tom sami najdete :).

1. Já nemít hypotéku!

Jednou z nejčastějších reakcí je, že to, co děláme, je vlastně možné proto, že nemáme žádné finanční závazky a že tak vlastně odchodem z práce nic neriskujeme. Není to tak úplně pravda. Hypotéku máme, stejně jako nějaký ten menší úvěr. Další větší „závazky“ sice ne, ale jako každý člověk si platíme běžné věci jako zdravotní pojištění, telefon nebo benzín. A taky živíme dvě kočky, psa a koně.

Chceme tím jen říct, že to, že máme hypotéku nebo jiné finanční závazky pro nás neznamená, že budeme chodit do práce, která nám není seberealizací a ve které nevyužíváme svoje talenty naplno. Ale že se raději vrhneme do podnikání, ze kterého se radujeme a do kterého se nám každé ráno vstává příjemněji.

2. Opravdu si myslíte, že se tím uživíte?

Nevidíme do budoucnosti, abychom mohli s jistotou říct, že nám to bude fungovat a přesně za dva roky budeme milionáři. Ale nemáme pochybnosti o tom, že jsme se rozhodli správně.

Zároveň pracujeme se strachy, myšlenkami a přesvědčeními, které nám brání v tom, aby to fungovalo hladce a v hojnosti.

3. Já mít taky nějaký takový nápad, hned bych do toho šel…

Náš „nápad“ na výrobu dřevěných šperků nepřišel ze dne na den. Objevili jsme ho postupně tím, jak jsme se společně bavili o tom, co nás bavilo v minulosti, co nás baví teď, co nám jde a v čem se vzájemně doplňujeme. Sama od sebe se pak vynořila výroba šperků ze dřeva a postupně nám přichází inspirace i na další a další výrobky.

Zpětně vnímáme jako podstatné naše vnitřní rozhodnutí, že se chceme seberealizovat a tím si vydělávat i peníze, a jako neméně důležité netlačit na to, aby se to stalo už zítra. Způsob, jak to udělat, se pak objeví dříve nebo později sám.

Nutno ale říct, že se potkáváme i s takovými, kteří naše rozhodnutí naprosto chápou a nemají žádnou z výše popsaných reakcí. Naopak nás s radostí sledují a fandí nám :).

A jak dlouhou nám to trvalo?

Od prvního našeho rozhovoru o něčem, co by se dalo nazvat podnikání, až do doby, kdy jsme vytvořili tento eshop, uběhl asi rok a čtvrt. V mezičase jsme sbírali inspiraci a prodávali v menším přes jiné prodejní kanály. A taky sbírali odvahu. Pak rozhodnutí o výpovědi dozrálo a hurá, je to tady!

Jestli se nás na něco ohledně výpravy do podnikatelských vod chcete zeptat nebo třeba chcete dodat odvahu, napište 🙂. A nebo nás jen sledujte na Facebooku a až se Vám zachce dřevěného šperku, tak vzhůru do našeho eshopu.