Zachraň s námi kus světa!

Milujeme přírodu. Kdo taky ne, že? Jenže příroda to s námi lidmi nemá jednoduché a dějí se v ní v posledních letech velké a ne úplně pěkné změny. Naštěstí jsou tady organizace, které dělají, co mohou, aby dopad lidského jednání na přírodu a zvířata co nejvíce zmírnily. A nám dává velký smysl je podpořit tak, jak zase můžeme my. Proto jsme se rozhodli pro dlouhodobou spolupráci s organizacemi Prales dětem a Oceán dětem, které, jak už naznačuje název, se starají o to, aby tady našim dětem z té nádherné planety zbylo co nejvíc.

Jak spolupráce probíhá?

Veškerý výtěžek z dřevěných misek s motivem tygramořské želvyplakátu s planetou Zemí jde právě na podporu těchto organizací. Motivy tygra a želv jsme vytvořili přímo pro tuto spolupráci a do misek je vypalujeme stejně jako všechny ostatní motivy ručně. Zakoupením některé z těchto misek či plakátu tak pomáháte automaticky i vy! Ze své dřevěné misky tak můžete mít ještě lepší pocit 🙂

Proč nepodorujeme raději lokálně působící (v ČR) organizace?

Protože věříme, že přestože i u nás máme v péči o přírodu ještě velké rezervy, zvládneme to tady do jisté míry sami – čistit studánky, odnášet odpadky z lesa, podporovat lokální ekologické zemědělce, sázet stromy, třídit odpad, nakupovat v bezobalových obchodech… Stejně tak nám v to pomůže i naše vyspělost – i když úplatky a lobby v Česku „skvěle” fungují, pořád jsme na tom lépe, než země třetího světa, kde je to s nimi mnohem horší a dovolávání se na práva zvířat, péči o vodu, půdu, pralesy či boj proti pytláctví je pro tamnější obyvatele složité a někdy životu nebezpečné.

Dalším důvodem je, že oceán i pralesy, ať už k němu některé země mají přístup nebo ne, patří nám všem – ovlivňují totiž zásadně klima na celé planetě a jejich stav nejde změnit lusknutím prstů, protože se vyvíjely po tisíciletí – ať už jde o korálové útesy, tropické deštné pralesy, mikroplasty v oceánů, ohrožené živočišné druhy ap. Místo péče a díků sklízí oceán nálož odpadků a plastů nebo třeba ničení mořského dna při výlovech, pralesy pak plošné kácení nebo nelítostné zabíjení zvířat, včetně těch ohrožených.

Máme pocit, že je lepší začít někde než nikde a rozhodli jsme se začít tam, kde za sebe vnímáme stav jako nejvíce alarmující – a to je právě oceán a pralesy.

Pokud jde o dobročinnost tady u nás v Česku, tak u nás se soustředíme na zvířátka – několikrát do roka podporujeme vždy opuštěné pejsky a kočky v útulcích.

Co Prales dětem a Oceán dětem dělají?

Organizace Prales dětem a Oceán dětem jsou velmi úzce propojené a ani jedna z nich není napojená na žádné dotace, granty ani vládní podpory, jsou tak zcela nezávislí a mohou fungovat jen z podpory nás – „obyčejných” lidí.

Tygří komando

Prales dětem vykupuje pralesní pozemky, organizuje a platí protipytlácké hlídky, zajišťuje fotopasti, zabývá se ochranou ohrožených druhů a tropického deštného pralesa na Sumatře a také vzděláváním dětí a mládeže u nás v ČR i v Indonésii. Vytvořili a starají se o česko-slovenskou pralesní rezervaci Green Life na Sumatře, která má aktuálně rozlohu 121,3 hektarů a funguje v ní takzvané tygří komando – 5 místních mužů, kteří rezervaci střeží proti pytlákům.

Oceán dětem se zabývá ochranou oceánu v souostroví Pulau Banyak také na Sumatře, čistí pláže a podmořský svět od naplavených plastů a odpadků a zajišťují také vzdělávání tamnějších dětí o důležitosti oceánu a péče o něj. Starají se o ochranu mořských želv karet a kožatek na ostrově Bangkaru, který želvy využívají jako kladiště, ale jsou ohrožovány pytláky, kteří vajíčka kradou a prodávají na černých trzích, stejně jako zabíjejí přímo želvy pro maso. Oceán dětem získal spolu se svými partnery vládní povolení pro pětiletou ostrahu a monitoring tohoto ostrova a k tomu i 6900 ha tropického deštného pralesa.

Děkujeme!

Z celého srdce děkujeme za to, že jsou tady lidé, kterým planeta není lhostejná. Že i když to mnohy není pohodlné, jednoduché a nebo někdy dokonce ani bezpečné, jdou a pomáhají tam, kde je to potřeba. A přesně takovíto jsou lidé z Prales a Oceán dětem. DĚKUJEME a jsme nadšení, že můžeme svou troškou skrze ně pomáhat také a stejně tak i vy – třeba právě díky naší/vaší dřevěné misce!

A proč? Protože máme jenom jednu!